Radio z muzyką w formacie Opus.   Leave a comment

Warto już zwrócić uwagę na radia internetowe nadające muzykę kompresowaną i kodowaną kodekiem Opus.

Jest to kodek kompresji stratnej mowy i muzyki, będący całkowicie wolnym oprogramowaniem, które można stosować bez opłat licencyjnych. Ze względu na bardzo małe opóźnienia, około 5 do 10 krotnie niższe od opóźnień kodeków dźwięku AAC, MP3, Vorbis, przeznaczony jest szczególnie do transmisji internetowych na żywo w czasie rzeczywistym, w tym wideokonferencji. Nadaje się przez to przede wszystkim do stosowania w przeglądarkach internetowych.

Opus-kodowanieMnie interesuje głównie w zastosowaniach kodowania muzyki nadawanej przez radia internetowe, a szczególnie przez radia udostępniające muzykę wysokiej jakości. W tym odniesieniu należy odnotować znaczący wzrost jakości muzyki w formacie Opus po rozpowszechnieniu kodeka  Opus w wersji 1.2 i wzrost liczby nadawców takiego radia w Internecie.

Źródłem muzyki  kompresowanej kodekiem Opus w połączeniu z kontenerem Ogg są pliki w formacie .ogg, a także pliki list odtwarzania, np. .m3u. Prezentują dźwięk dwukanałowego stereo o dokładności 16 bitów i częstotliwości próbkowania 48 kHz. Kodowane są dźwięki z górnym pasmem częstotliwości do 20 kHz. Natężenie strumienia danych jest w zakresie 16 do 510 kb/s, przy czym wspierany jest strumień danych tzw. bitrate stały CBR i zmienny VBR.

Znalazłem radia z muzyką kodowaną kodekiem Opus w dobrej jakości, które udostępniam pod adresem dysku sieciowego. Znaleźć tam można radia ze strumieniem danych 64 i 128 do 510 kb/s. Charakter ich stereofonicznej muzyki jest różny. Jakość muzyki z bitrate 64 kb/s, choć nieco lepsza od kodowanej np. kodekiem AAC, oceniana bywa różnie, ale jakość muzyki z radia ze strumieniem 96 kb/s i wyższym jest co najmniej dobra zwłaszcza muzyki ze zmiennym strumieniem danych VBR. Jest też radio nadające muzykę z danymi 510 kb/s, której jakość jest bardzo wysoka.

Do słuchania takiego radia pod systemem Windows polecam odtwarzacz Foobar2000, który zalecam zainstalować i używać do odtwarzania wszelkiej muzyki cyfrowej. Można także używać  odtwarzacza VLC Media Player. Pewnie da się używać innych odtwarzaczy po dodaniu im odpowiedniego kodeka dźwięku.

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.